Vishay/Dale WSHM2818R0150FEA
WSHM2818R0150FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSHM2818R0150FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 7W 2818
Datasheet Download
WSHM2818R0150FEA.pdf
Availability of WSHM2818R0150FEA
QUANTITY
WSHM2818R0150FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSHM2818R0150FEA
Internal Part NumberEIS-WSHM2818R0150FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSHM2818
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2818
Supplier Device Package2818
Size / Dimension0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Height0.069" (1.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSHM2818R0150FEA
Related LinksWSHM2818, WSHM2818R0150FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSHM2818R0150FEA Details Description
Related parts for WSHM2818R0150FEA
RES 10 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X61.2 GRY datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 550MA 552 MOHM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 300MA AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES 383.33 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf