Vishay/Dale WSL0603R0150FEA
WSL0603R0150FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL0603R0150FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
WSL0603R0150FEA.pdf
Availability of WSL0603R0150FEA
QUANTITY
WSL0603R0150FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL0603R0150FEA
Internal Part NumberEIS-WSL0603R0150FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSL0603 Low Value 0.10-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL0603R0150FEA
Related LinksWSL0603, WSL0603R0150FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL0603R0150FEA Details Description
Related parts for WSL0603R0150FEA
CONN TERM BLK ZVR2 datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP-2P3S S datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 400A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf
CONTACT PIN datasheet.pdf
SUPER SEAL 34POS CAP ASSY H AU datasheet.pdf