Vishay/Dale WSL0603R0250FEA18
WSL0603R0250FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL0603R0250FEA18
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
WSL0603R0250FEA18.pdf
Availability of WSL0603R0250FEA18
QUANTITY
WSL0603R0250FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL0603R0250FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL0603R0250FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSL0603...18 High Power 0.20-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL0603R0250FEA18
Related LinksWSL0603R, WSL0603R0250FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL0603R0250FEA18 Details Description
Related parts for WSL0603R0250FEA18
IC EEPROM 128KBIT 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 66.5OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ MED PULSE datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
E2 DIE 22-18 AVK FLAG 198035260 datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN FFC FPC 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf