Vishay/Dale WSL1206R1800FEA18
WSL1206R1800FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL1206R1800FEA18
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
WSL1206R1800FEA18.pdf
Availability of WSL1206R1800FEA18
QUANTITY
WSL1206R1800FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL1206R1800FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL1206R1800FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL1206R1800FEA18
Related LinksWSL1206R, WSL1206R1800FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL1206R1800FEA18 Details Description
Related parts for WSL1206R1800FEA18
RES SMD 42.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GRAY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
13+13 WAY FEMALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
76000UF 40V 76X105 85C ST datasheet.pdf