Vishay/Dale WSL1206R1800FEA18
WSL1206R1800FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL1206R1800FEA18
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
WSL1206R1800FEA18.pdf
Availability of WSL1206R1800FEA18
QUANTITY
WSL1206R1800FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL1206R1800FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL1206R1800FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL1206R1800FEA18
Related LinksWSL1206R, WSL1206R1800FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL1206R1800FEA18 Details Description
Related parts for WSL1206R1800FEA18
MOSFET N-CH 30V SOT96-1 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 3.75A datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT GRN LC 0.4" CC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf