Vishay/Dale WSL2010R0200FEA18
WSL2010R0200FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R0200FEA18
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
WSL2010R0200FEA18.pdf
Availability of WSL2010R0200FEA18
QUANTITY
WSL2010R0200FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R0200FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL2010R0200FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R0200FEA18
Related LinksWSL2010R, WSL2010R0200FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R0200FEA18 Details Description
Related parts for WSL2010R0200FEA18
CONN SPLICE WIRE CAP 22-18 AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DGTL SW 512X512 3.3V 100-TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 73V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf