Vishay/Dale WSL2010R1000FEA
WSL2010R1000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSL2010R1000FEA
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
WSL2010R1000FEA.pdf
Availability of WSL2010R1000FEA
QUANTITY
WSL2010R1000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL2010R1000FEA
Internal Part NumberEIS-WSL2010R1000FEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL2010R1000FEA
Related LinksWSL2010, WSL2010R1000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL2010R1000FEA Details Description
Related parts for WSL2010R1000FEA
IC MUX/DEMUX 8X1 16DHVQFN datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
5:1; NEMA23; 200-400W MTRS. datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf