Vishay/Dale WSLP08058L000JEK18
WSLP08058L000JEK18 picture photo
Mfg. Part Number
WSLP08058L000JEK18
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 5% 1W 0805
Datasheet Download
WSLP08058L000JEK18.pdf
Availability of WSLP08058L000JEK18
QUANTITY
WSLP08058L000JEK18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP08058L000JEK18
Internal Part NumberEIS-WSLP08058L000JEK18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP-HP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.023" (0.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP08058L000JEK18
Related LinksWSLP08058, WSLP08058L000JEK18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP08058L000JEK18 Details Description
Related parts for WSLP08058L000JEK18
RES SMD 2.2KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT HPOL SECTOR 12DBI 2.4G N FEM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
24-Bit, 96 kHz Surround Sound Codec  IC datasheet.pdf