Vishay/Dale WSLP0805R0140FEB
WSLP0805R0140FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLP0805R0140FEB
Brief Description
RES SMD 0.014 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
WSLP0805R0140FEB.pdf
Availability of WSLP0805R0140FEB
QUANTITY
WSLP0805R0140FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP0805R0140FEB
Internal Part NumberEIS-WSLP0805R0140FEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSLP Power Metal Strip® Current Sense Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.014
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP0805R0140FEB
Related LinksWSLP0805, WSLP0805R0140FEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP0805R0140FEB Details Description
Related parts for WSLP0805R0140FEB
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO41 datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf