Vishay/Dale WSLP0805R0330FEB
WSLP0805R0330FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLP0805R0330FEB
Brief Description
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
WSLP0805R0330FEB.pdf
Availability of WSLP0805R0330FEB
QUANTITY
WSLP0805R0330FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP0805R0330FEB
Internal Part NumberEIS-WSLP0805R0330FEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSLP Power Metal Strip® Current Sense Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.033
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.023" (0.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP0805R0330FEB
Related LinksWSLP0805, WSLP0805R0330FEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP0805R0330FEB Details Description
Related parts for WSLP0805R0330FEB
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RING STR 4AWG 1/2" PLAIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 800MA 468 MOHM datasheet.pdf