Vishay/Dale WSLP12065L000FEA
WSLP12065L000FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSLP12065L000FEA
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
WSLP12065L000FEA.pdf
Availability of WSLP12065L000FEA
QUANTITY
WSLP12065L000FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLP12065L000FEA
Internal Part NumberEIS-WSLP12065L000FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTwin BNC, Assembly Instructions-C33
Featured ProductWSLP1206 Very High-Power 1-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
WSLP Power Metal Strip® Current Sense Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLP12065L000FEA
Related LinksWSLP1206, WSLP12065L000FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLP12065L000FEA Details Description
Related parts for WSLP12065L000FEA
IC REG BUCK ADJ 5A 15MULTIWATT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
RES 328K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS LOW 7PPM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TWZR PAIR BLADE TIP 15.75MM datasheet.pdf