Vishay/Dale WSLS2512R0100FHEB
WSLS2512R0100FHEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLS2512R0100FHEB
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSLS2512R0100FHEB.pdf
Availability of WSLS2512R0100FHEB
QUANTITY
WSLS2512R0100FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLS2512R0100FHEB
Internal Part NumberEIS-WSLS2512R0100FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLS2512R0100FHEB
Related LinksWSLS2512, WSLS2512R0100FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLS2512R0100FHEB Details Description
Related parts for WSLS2512R0100FHEB
SWITCH THUMBWHEEL 10POS BCD PC M datasheet.pdf
SENSOR TEMP COMP 15PSID datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V P90 2325 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1" CIR datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC/50VDC datasheet.pdf