Vishay/Dale WSLT2512R0150FEA
WSLT2512R0150FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSLT2512R0150FEA
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSLT2512R0150FEA.pdf
Availability of WSLT2512R0150FEA
QUANTITY
WSLT2512R0150FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLT2512R0150FEA
Internal Part NumberEIS-WSLT2512R0150FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSLT2512 High-Temperature 1-W Surface-Mount 2512 Power Metal Strip® Resistor
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLT2512R0150FEA
Related LinksWSLT2512, WSLT2512R0150FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLT2512R0150FEA Details Description
Related parts for WSLT2512R0150FEA
DIODE MODULE 400V 300A DO200AA datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
HEATSINK W/CLIP FOR TO-264 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 330K OHM 14SOIC datasheet.pdf