NKK Switches YB16MKG01-6B-JB
YB16MKG01-6B-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16MKG01-6B-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16MKG01-6B-JB.pdf
Availability of YB16MKG01-6B-JB
QUANTITY
YB16MKG01-6B-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16MKG01-6B-JB
Internal Part NumberEIS-YB16MKG01-6B-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16MKG01-6B-JB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16MKG01-6B-JB
Related LinksYB16MKG, YB16MKG01-6B-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16MKG01-6B-JB Details Description
Related parts for YB16MKG01-6B-JB
JUMPER-H9991TR/1853BL/H9991TR 4" datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP-SET 16-14AWG datasheet.pdf
SIGMA IO P MODULE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 37MM datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf