Vishay/Dale WSLT2512R2500FEB
WSLT2512R2500FEB picture photo
Mfg. Part Number
WSLT2512R2500FEB
Brief Description
RES SMD 0.25 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
WSLT2512R2500FEB.pdf
Availability of WSLT2512R2500FEB
QUANTITY
WSLT2512R2500FEB Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLT2512R2500FEB
Internal Part NumberEIS-WSLT2512R2500FEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLT2512R2500FEB
Related LinksWSLT2512, WSLT2512R2500FEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLT2512R2500FEB Details Description
Related parts for WSLT2512R2500FEB
IC MPU SUPERVISR 3.08V 9MICROSMD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 81POS SMD datasheet.pdf