Vishay/Dale WSR2R0200FEA
WSR2R0200FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSR2R0200FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W 4527
Datasheet Download
WSR2R0200FEA.pdf
Availability of WSR2R0200FEA
QUANTITY
WSR2R0200FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSR2R0200FEA
Internal Part NumberEIS-WSR2R0200FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height0.100" (2.54mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSR2R0200FEA
Related LinksWSR2R0, WSR2R0200FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSR2R0200FEA Details Description
Related parts for WSR2R0200FEA
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0306 datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 16W 24V datasheet.pdf
AT-5761 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
KIT DINRAIL MT XSTREAM/TEND/CITE datasheet.pdf
LENS ASSY 1P 19.6X15.5MM 11.35MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1A 640 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf