Vishay/Dale WSR2R0250FEA
WSR2R0250FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSR2R0250FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 2W 4527
Datasheet Download
WSR2R0250FEA.pdf
Availability of WSR2R0250FEA
QUANTITY
WSR2R0250FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSR2R0250FEA
Internal Part NumberEIS-WSR2R0250FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case4527 J-Lead
Supplier Device Package4527
Size / Dimension0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height0.100" (2.54mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSR2R0250FEA
Related LinksWSR2R0, WSR2R0250FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSR2R0250FEA Details Description
Related parts for WSR2R0250FEA
IC DAC 14BIT DUAL 3WIRE 16-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 495MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CUTOFF BLADE datasheet.pdf
UM2359 SPCL RECT UNIV MAT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf