Triad Magnetics WSU120-3000
WSU120-3000 picture photo
Mfg. Part Number
WSU120-3000
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Datasheet Download
WSU120-3000.pdf
Availability of WSU120-3000
QUANTITY
WSU120-3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU120-3000
Internal Part NumberEIS-WSU120-3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTriad WSU Power Supply
Featured ProductWSU Series Power Supplies
3D ModelWSU120-3000
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesWSU
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)36W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max36W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU120-3000
Related LinksWSU12, WSU120-3000 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU120-3000 Details Description
Related parts for WSU120-3000
IC ADC 12BIT 2CH DUAL 20-TSSOP datasheet.pdf
KIT INDUCTOR TYPE RE SMD datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.5KV 700A DO200AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 88MM datasheet.pdf
SR BTS CB FT 6 ASY J datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf