TDK Corporation WT-1005660-12K2-A6-G
WT-1005660-12K2-A6-G picture photo
Mfg. Part Number
WT-1005660-12K2-A6-G
Manufacturer
Product Category
Wireless Charging Coils
Brief Description
TRANSMITTER 3 COIL 1 LAYER
Datasheet Download
WT-1005660-12K2-A6-G.pdf
Availability of WT-1005660-12K2-A6-G
QUANTITY
WT-1005660-12K2-A6-G Order Process
Ship out your order
Specifications of WT-1005660-12K2-A6-G
Internal Part NumberEIS-WT-1005660-12K2-A6-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra-Thin Receiving Coil Unit
Standard Package36
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyWireless Charging Coils
Series-
FunctionTransmitter
Type3 Coil, 1 Layer
Inductance12.5µH, 11.5µH, 12.5µH
Tolerance±10%
Current Rating-
Current - Saturation-
Shielding-
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq70 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Size / Dimension3.94" L x 2.20" W x 0.11" H (100.0mm x 56.0mm x 2.8mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WT-1005660-12K2-A6-G
Related LinksWT-1005660, WT-1005660-12K2-A6-G Datasheet, TDK Corporation Distributor
WT-1005660-12K2-A6-G Details Description
Related parts for WT-1005660-12K2-A6-G
RES ARRAY 7 RES 270K OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 12POS OR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 4.83MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 3A SOD64 datasheet.pdf