Stackpole Electronics Inc. WW12FT158R
WW12FT158R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT158R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT158R.pdf
Availability of WW12FT158R
QUANTITY
WW12FT158R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT158R
Internal Part NumberEIS-WW12FT158R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT158R
Related LinksWW12F, WW12FT158R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT158R Details Description
Related parts for WW12FT158R
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 129.6VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf