Stackpole Electronics Inc. WW12FT191R
WW12FT191R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT191R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT191R.pdf
Availability of WW12FT191R
QUANTITY
WW12FT191R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT191R
Internal Part NumberEIS-WW12FT191R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT191R
Related LinksWW12F, WW12FT191R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT191R Details Description
Related parts for WW12FT191R
CABLE CAT5 FTP PATCH RED .5M datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1-3PF 25V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD EVAL 2.5V ADJ ADP2105 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
LED LED 5MM BRILLIANT RED CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.5% RADIAL datasheet.pdf