Stackpole Electronics Inc. WW12JT20R0
WW12JT20R0 picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT20R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT20R0.pdf
Availability of WW12JT20R0
QUANTITY
WW12JT20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT20R0
Internal Part NumberEIS-WW12JT20R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT20R0
Related LinksWW12J, WW12JT20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT20R0 Details Description
Related parts for WW12JT20R0
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
V850ES SX3 IECUBE 144LQFP T-TYPE datasheet.pdf
PAC-M340-HE20-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf