Stackpole Electronics Inc. WW12JT2R20
WW12JT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT2R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT2R20.pdf
Availability of WW12JT2R20
QUANTITY
WW12JT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT2R20
Internal Part NumberEIS-WW12JT2R20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT2R20
Related LinksWW12J, WW12JT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT2R20 Details Description
Related parts for WW12JT2R20
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323 datasheet.pdf