Stackpole Electronics Inc. WW12JT300R
WW12JT300R picture photo
Mfg. Part Number
WW12JT300R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW12JT300R.pdf
Availability of WW12JT300R
QUANTITY
WW12JT300R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12JT300R
Internal Part NumberEIS-WW12JT300R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12JT300R
Related LinksWW12J, WW12JT300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12JT300R Details Description
Related parts for WW12JT300R
TRANS NPN 700V 10A ISOWATT218FX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
SENSOR PRESS 15PSIA DIGITAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200MW 70V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG JACK 5POS CBL SKT ANGLE datasheet.pdf