Stackpole Electronics Inc. WW1FT226R
WW1FT226R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT226R
Brief Description
RES 226 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT226R.pdf
Availability of WW1FT226R
QUANTITY
WW1FT226R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT226R
Internal Part NumberEIS-WW1FT226R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT226R
Related LinksWW1F, WW1FT226R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT226R Details Description
Related parts for WW1FT226R
CONN PIN 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ RS232/485 9600 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
ICL 0.5 OHM 25% 16A 23.62MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 13A 125V datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf