Stackpole Electronics Inc. WW1FT280R
WW1FT280R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT280R
Brief Description
RES 280 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT280R.pdf
Availability of WW1FT280R
QUANTITY
WW1FT280R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT280R
Internal Part NumberEIS-WW1FT280R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT280R
Related LinksWW1F, WW1FT280R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT280R Details Description
Related parts for WW1FT280R
IC MONITOR VOLT MPU 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 380MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RING 22-26AWG #8 YEL PIDG datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 12V 80W datasheet.pdf
KIT CAP CERM HI FREQ 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf