Stackpole Electronics Inc. WW1FT665R
WW1FT665R picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT665R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT665R.pdf
Availability of WW1FT665R
QUANTITY
WW1FT665R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT665R
Internal Part NumberEIS-WW1FT665R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT665R
Related LinksWW1F, WW1FT665R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT665R Details Description
Related parts for WW1FT665R
RES SMD 14.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FSK/ASK RECEIVER P-TSSOP-28 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
2.4GHZ LOW POWER BLE4.0 datasheet.pdf