Stackpole Electronics Inc. WW1FT73R2
WW1FT73R2 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT73R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT73R2.pdf
Availability of WW1FT73R2
QUANTITY
WW1FT73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT73R2
Internal Part NumberEIS-WW1FT73R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT73R2
Related LinksWW1F, WW1FT73R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT73R2 Details Description
Related parts for WW1FT73R2
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 730MA 630 MOHM datasheet.pdf
PATCHBAY 96TT JACKS FULL 1.75" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
TFLEX HR4120,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 L.143 datasheet.pdf