Stackpole Electronics Inc. WW1FT97R6
WW1FT97R6 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FT97R6
Brief Description
RES 97.6 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FT97R6.pdf
Availability of WW1FT97R6
QUANTITY
WW1FT97R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FT97R6
Internal Part NumberEIS-WW1FT97R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FT97R6
Related LinksWW1F, WW1FT97R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FT97R6 Details Description
Related parts for WW1FT97R6
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.3W DO41 datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 32TQFP datasheet.pdf
2.54MM VERT HDR 16POS BROWN datasheet.pdf
I1 DIE FOR MMT-101 (190320184) datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 2.5MM datasheet.pdf
LGA ACC KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS FLANGE SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf