Stackpole Electronics Inc. WW1FTR150
WW1FTR150 picture photo
Mfg. Part Number
WW1FTR150
Brief Description
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW1FTR150.pdf
Availability of WW1FTR150
QUANTITY
WW1FTR150 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1FTR150
Internal Part NumberEIS-WW1FTR150
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1FTR150
Related LinksWW1F, WW1FTR150 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1FTR150 Details Description
Related parts for WW1FTR150
IC LINE DRVR DUAL ADSL 28-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-TQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.9A TO220-FP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf