Stackpole Electronics Inc. WW1JT2R00
WW1JT2R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW1JT2R00
Brief Description
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW1JT2R00.pdf
Availability of WW1JT2R00
QUANTITY
WW1JT2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW1JT2R00
Internal Part NumberEIS-WW1JT2R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW1JT2R00
Related LinksWW1J, WW1JT2R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW1JT2R00 Details Description
Related parts for WW1JT2R00
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
SIDACTOR UNI 65V 50A DO214 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 8COND 14' PRE-CUT datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED DISC 7A MED datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RECT BRIDGE 2A 40V 4HD DIP datasheet.pdf