Stackpole Electronics Inc. WW2KT6R80
WW2KT6R80 picture photo
Mfg. Part Number
WW2KT6R80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 1.5W 10% AXIAL
Datasheet Download
WW2KT6R80.pdf
Availability of WW2KT6R80
QUANTITY
WW2KT6R80 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW2KT6R80
Internal Part NumberEIS-WW2KT6R80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±10%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW2KT6R80
Related LinksWW2K, WW2KT6R80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW2KT6R80 Details Description
Related parts for WW2KT6R80
BOARD EVAL BASIC INFINEON XC16X datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2236IUH datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 15A 600V 1PH KBPC-W datasheet.pdf