Stackpole Electronics Inc. WW3FT5R00
WW3FT5R00 picture photo
Mfg. Part Number
WW3FT5R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW3FT5R00.pdf
Availability of WW3FT5R00
QUANTITY
WW3FT5R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WW3FT5R00
Internal Part NumberEIS-WW3FT5R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductWW Series Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW3FT5R00
Related LinksWW3F, WW3FT5R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW3FT5R00 Details Description
Related parts for WW3FT5R00
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 15 M 10" YEL JACKS datasheet.pdf