Stackpole Electronics Inc. WW4JT150R
WW4JT150R picture photo
Mfg. Part Number
WW4JT150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW4JT150R.pdf
Availability of WW4JT150R
QUANTITY
WW4JT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW4JT150R
Internal Part NumberEIS-WW4JT150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW4JT150R
Related LinksWW4J, WW4JT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW4JT150R Details Description
Related parts for WW4JT150R
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
19CIR MTA100 CONN RED LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 723 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CCS LIGHTING CABLE datasheet.pdf
500 PPR 0.25 INCH THRU-BORE datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 56A datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
BDG RL RND SWVL CLP WH datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO221A datasheet.pdf
CAP FILM 0.001 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf