Stackpole Electronics Inc. WW5JT150R
WW5JT150R picture photo
Mfg. Part Number
WW5JT150R
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW5JT150R.pdf
Availability of WW5JT150R
QUANTITY
WW5JT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW5JT150R
Internal Part NumberEIS-WW5JT150R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW5JT150R
Related LinksWW5J, WW5JT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW5JT150R Details Description
Related parts for WW5JT150R
IC REG LDO 3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 198W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 110V datasheet.pdf
CBL ASSY F STR 2.1MM 3' 24AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .75 19.1MMX100' FIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf