Vishay/BCcomponents WYO102MCMCRAKR
WYO102MCMCRAKR picture photo
Mfg. Part Number
WYO102MCMCRAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WYO102MCMCRAKR.pdf
Availability of WYO102MCMCRAKR
QUANTITY
WYO102MCMCRAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WYO102MCMCRAKR
Internal Part NumberEIS-WYO102MCMCRAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWYO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WYO102MCMCRAKR
Related LinksWYO102M, WYO102MCMCRAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WYO102MCMCRAKR Details Description
Related parts for WYO102MCMCRAKR
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-BB-120-E1) datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf