Vishay/BCcomponents WYO222MCMBD0KR
WYO222MCMBD0KR picture photo
Mfg. Part Number
WYO222MCMBD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WYO222MCMBD0KR.pdf
Availability of WYO222MCMBD0KR
QUANTITY
WYO222MCMBD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WYO222MCMBD0KR
Internal Part NumberEIS-WYO222MCMBD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWYO
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WYO222MCMBD0KR
Related LinksWYO222M, WYO222MCMBD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WYO222MCMBD0KR Details Description
Related parts for WYO222MCMBD0KR
FERRITE CYL CBL BROADBAND/CLAMP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 30A 167W TO247 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.2A SMV datasheet.pdf