Vishay/BCcomponents WYO252MCMTARKR
WYO252MCMTARKR picture photo
Mfg. Part Number
WYO252MCMTARKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WYO252MCMTARKR.pdf
Availability of WYO252MCMTARKR
QUANTITY
WYO252MCMTARKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WYO252MCMTARKR
Internal Part NumberEIS-WYO252MCMTARKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWYO
PackagingBulk
Capacitance2500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WYO252MCMTARKR
Related LinksWYO252M, WYO252MCMTARKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WYO252MCMTARKR Details Description
Related parts for WYO252MCMTARKR
PHOTOTRAN NPN IR CLEAR SIDE LOOK datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1-1/8" datasheet.pdf
MOD PWR OUTLET 1.5MM PANEL MNT datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON WARM WHT 3500K datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN STR PLUG SET SCRW PIN BRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf