Intersil X1228S14I-2.7A
X1228S14I-2.7A picture photo
Mfg. Part Number
X1228S14I-2.7A
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC
Datasheet Download
X1228S14I-2.7A.pdf
Availability of X1228S14I-2.7A
QUANTITY
X1228S14I-2.7A Order Process
Ship out your order
Specifications of X1228S14I-2.7A
Internal Part NumberEIS-X1228S14I-2.7A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOICN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X1228S14I-2.7A
Related LinksX1228S1, X1228S14I-2.7A Datasheet, Intersil Distributor
X1228S14I-2.7A Details Description
Related parts for X1228S14I-2.7A
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.71VC SMD datasheet.pdf
LED BASE PANEL OIL TIGHT T-3 1/4 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 24POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 4POS 4M datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf