Intersil X4003M8Z
X4003M8Z picture photo
Mfg. Part Number
X4003M8Z
Brief Description
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP
Datasheet Download
X4003M8Z.pdf
Availability of X4003M8Z
QUANTITY
X4003M8Z Order Process
Ship out your order
Specifications of X4003M8Z
Internal Part NumberEIS-X4003M8Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package80
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold4.38V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X4003M8Z
Related LinksX400, X4003M8Z Datasheet, Intersil Distributor
X4003M8Z Details Description
Related parts for X4003M8Z
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT-LVL SHIFTER HEX 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PLIERS ADJUSTABLE 10" datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 500MA 500 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
CUT & POLISH WHEEL 6X1X1" 7A VFN datasheet.pdf
EV-DO ROUTER NO ACCY VERIZON datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf