Intersil X5043M8Z-2.7
X5043M8Z-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
X5043M8Z-2.7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP
Datasheet Download
X5043M8Z-2.7.pdf
Availability of X5043M8Z-2.7
QUANTITY
X5043M8Z-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of X5043M8Z-2.7
Internal Part NumberEIS-X5043M8Z-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout100 ms Minimum
Voltage - Threshold2.62V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X5043M8Z-2.7
Related LinksX5043M, X5043M8Z-2.7 Datasheet, Intersil Distributor
X5043M8Z-2.7 Details Description
Related parts for X5043M8Z-2.7
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A D2PAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.6A IPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf