Intersil X60008BIS8-25T1
X60008BIS8-25T1 picture photo
Mfg. Part Number
X60008BIS8-25T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SO
Datasheet Download
X60008BIS8-25T1.pdf
Availability of X60008BIS8-25T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X60008BIS8-25T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X60008BIS8-25T1
Internal Part NumberEIS-X60008BIS8-25T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesFGA™
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.02%
Temperature Coefficient3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz30µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input4.5 V ~ 6.5 V
Current - Supply800nA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X60008BIS8-25T1
Related LinksX60008B, X60008BIS8-25T1 Datasheet, Intersil Distributor
X60008BIS8-25T1 Details Description
Related parts for X60008BIS8-25T1
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
PANEL RAILS 8.75" datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
ASSY ARRAY 12POS 73X71.4MM WIDE datasheet.pdf