Texas Instruments X66AK2H12AAAWA24
X66AK2H12AAAWA24 picture photo
Mfg. Part Number
X66AK2H12AAAWA24
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP ARM SOC PBGA
Datasheet Download
X66AK2H12AAAWA24.pdf
Availability of X66AK2H12AAAWA24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X66AK2H12AAAWA24 Order Process
Ship out your order
Specifications of X66AK2H12AAAWA24
Internal Part NumberEIS-X66AK2H12AAAWA24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
Series66AK2Hx KeyStone Multicore
PackagingTray
TypeDSP+ARM®
InterfaceEBI/EMI, Ethernet, DMA, I²C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
Clock Rate1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
Non-Volatile MemoryROM (384 kB)
On-Chip RAM12.75MB
Voltage - I/O0.85V, 1.0V, 1.35V, 1.5V, 1.8V, 3.3V
Voltage - CoreVariable
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1517-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package1517-FCBGA (40x40)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X66AK2H12AAAWA24
Related LinksX66AK2H1, X66AK2H12AAAWA24 Datasheet, Texas Instruments Distributor
X66AK2H12AAAWA24 Details Description
Related parts for X66AK2H12AAAWA24
JACK SCREW HEX 4-40 1=2 datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 1.8V 8A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGECARD EXT PCI 184PS .050 3.3V datasheet.pdf
FIXED IND 3.5UH 6A 10.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf