Intersil X9110TV14ZT1
X9110TV14ZT1 picture photo
Mfg. Part Number
X9110TV14ZT1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP 1024-TAP 100K 14-TSSOP
Datasheet Download
X9110TV14ZT1.pdf
Availability of X9110TV14ZT1
QUANTITY
X9110TV14ZT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9110TV14ZT1
Internal Part NumberEIS-X9110TV14ZT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication Site 24/Dec/2013
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps1024
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)150
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9110TV14ZT1
Related LinksX9110T, X9110TV14ZT1 Datasheet, Intersil Distributor
X9110TV14ZT1 Details Description
Related parts for X9110TV14ZT1
MULTIPLEXER DUAL 4INPUT 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC CMOS 8BIT UP COMP 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWTCH MINI SPST-NO 16A PIN PLNGR datasheet.pdf
C/A 62.5 OFNR SC DUP-MTRJ datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf