Intersil X9258US24I
X9258US24I picture photo
Mfg. Part Number
X9258US24I
Brief Description
IC DGTL POT QUAD 50K 24SOIC
Datasheet Download
X9258US24I.pdf
Availability of X9258US24I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9258US24I Order Process
Ship out your order
Specifications of X9258US24I
Internal Part NumberEIS-X9258US24I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
SeriesXDCP™
PackagingTube
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply5V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)40
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9258US24I
Related LinksX9258, X9258US24I Datasheet, Intersil Distributor
X9258US24I Details Description
Related parts for X9258US24I
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 16SSOP datasheet.pdf
HAND HELD READER datasheet.pdf
IC DELAY LINE 128TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf