Intersil X9260US24I-2.7T1
X9260US24I-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9260US24I-2.7T1
Brief Description
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC
Datasheet Download
X9260US24I-2.7T1.pdf
Availability of X9260US24I-2.7T1
QUANTITY
X9260US24I-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9260US24I-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9260US24I-2.7T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)50k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)250
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9260US24I-2.7T1
Related LinksX9260US2, X9260US24I-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9260US24I-2.7T1 Details Description
Related parts for X9260US24I-2.7T1
LED RECT 14X16 YEL DIFF 8 PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 48V datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 24V WT DOME RED datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 5.6MH .8A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 28POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 50UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf