| Internal Part Number | EIS-X9269TS24I-2.7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Digital Potentiometers | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Tube | |
| Taper | Linear | |
| Configuration | Potentiometer | |
| Number of Circuits | 2 | |
| Number of Taps | 256 | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Interface | I²C | |
| Memory Type | Non-Volatile | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | Selectable Address | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 300 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |