Vicor Corporation V24B28M250BS
V24B28M250BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B28M250BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28M250BS.pdf
Availability of V24B28M250BS
QUANTITY
V24B28M250BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28M250BS
Internal Part NumberEIS-V24B28M250BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28M250BS
Related LinksV24B28, V24B28M250BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28M250BS Details Description
Related parts for V24B28M250BS
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR TMDX570 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS .050" STR datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 60A DIN RAIL datasheet.pdf