Intersil X9317UV8I-2.7T1
X9317UV8I-2.7T1 picture photo
Mfg. Part Number
X9317UV8I-2.7T1
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC XDCP 100TAP 50K 3-WIRE 8TSSOP
Datasheet Download
X9317UV8I-2.7T1.pdf
Availability of X9317UV8I-2.7T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
X9317UV8I-2.7T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of X9317UV8I-2.7T1
Internal Part NumberEIS-X9317UV8I-2.7T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps100
Resistance (Ohms)50k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±300 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)X9317UV8I-2.7T1
Related LinksX9317UV, X9317UV8I-2.7T1 Datasheet, Intersil Distributor
X9317UV8I-2.7T1 Details Description
Related parts for X9317UV8I-2.7T1
CONN JACKSCREW LONG MALE datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
CONN ADAPTER 24P-24P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf