| Internal Part Number | EIS-X9317WS8Z-2.7 | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | XDCP™ | |
| Packaging | Tube | |
| Number of Taps | 100 | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) | |
| Memory Type | Non-Volatile | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | - | |
| Tolerance | ±20% | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300 ppm/°C | |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) | 400 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | X9317WS8Z-2.7 | |
| Related Links | X9317W, X9317WS8Z-2.7 Datasheet, Intersil Distributor | |
 | 39860-0506 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM | datasheet.pdf | |
 | 1116785-1 | CONN CHAMP PLUG 50POS .085 SHLD | datasheet.pdf | |